Dluhy vzniknou velmi snadno. Stačí zapomenout označit lístek v tramvaji nebo neohlásit ztrátu průkazu totožnosti a mít smůlu na vychytralého „nálezce“. I malé přešlapy mohou hodně mrzet, když se ve schránce objeví exekuční příkaz na prodej nemovitosti. Jak v takových případech postupovat a nepřijít o střechu nad hlavou? Je třeba být aktivní, nečekat, až exekuce vyústí v nucenou dražbu, a zajistit si finančně-právní podporu, radí odborníci.
„Především se musí klient ozvat včas, den před nařízenou dražbou už může být pozdě. Bohužel někteří klienti s řešením otálejí a pak se může stát, že kvůli dluhu několika desítek tisíc korun přijdou o nemovitost za několik milionů,“ upozornil Aleš Budín ze společnosti Bez Banky, specialisty na krátkodobé půjčky při ručení automobilem a nemovitostí. „Za modelové lze považovat případy, kdy se výše dluhů pohybuje od deseti tisíc výš, na dlužníka je nařízeno více exekucí, dlužník nemá jiný majetek ani prostředky, pomocí kterých by dlužnou částku mohl v přijatelném časovém horizontu splatit,“ doplnil Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
S nemovitostí zatíženou exekucí nemůže její majitel nijak manipulovat, tedy ani ji prodat, aby z utržené částky zaplatil svůj dluh. Je nezbytné nejdřív vyplatit exekutora a až po odstranění blokace na katastru nemovitostí svůj majetek zpeněžit. Pokud dlužník nespolupracuje, vydá exekutor na popud věřitele dražební vyhlášku s datem dražby, zpravidla za 60 až 90 dnů po nabytí právní moci usnesení o nařízení exekuce.
Vyvolávací cena dražených nemovitostí se pohybuje kolem poloviny jejich reálné tržní hodnoty a maximální suma prodeje většinou nepřesáhne 80 procent. Věřitel je rychle uspokojen, ovšem dlužník na takovém obchodu proti své vůli tratí statisíce. V nejednom případě pak část dluhu trvá dál. Podobně jako se v posledních letech staly dražby účinným nástrojem exekutorů a věřitelů, sleduje Aleš Budín ze společnosti Bez Banky stále častěji se opakující stejný příběh klientů.
„Zoufalá paní volala dva dny před dražbou, že jí chtějí prodat rodinný dům, krásnou vilku v dobré čtvrti, kvůli dluhům jejího manžela. Potřebovala půjčit 300 tisíc korun. Domluvili jsme se s exekutorem, dluh vyplatili a zabránili nucené dražbě. Paní nakonec musela kvůli vyřešení rodinné situace vilku prodat, ovšem prodala ji přes realitní kancelář do tří měsíců za velmi dobrou cenu, která byla dvakrát vyšší než vyvolávací cena v dražbě. Zaplatila všechny svoje dluhy a zbylo jí na koupi pěkného nového bytu,“ popsal Aleš Budín. Rychlá překlenovací půjčka od transparentní nebankovní společnosti byla v danou chvíli nejlepším řešením.
Pro exekutory není zákonnou povinností domluvit s dlužníky rozumný splátkový kalendář, záleží na potřebách věřitele, přičemž banky, nehledě na zdlouhavý schvalovací proces, insolventní osobě žádost o úvěr s jistotou zamítnou. „Pokud nám klient předloží veškeré dokumenty vztahující se k exekuci a nemovitosti, a je-li krytí dluhů nemovitostí dostatečné, zbytek už zařídíme sami. Spojíme se s exekutorem, domluvíme s ním vyplacení dluhu a zápis naší zástavy do katastru. Klient se tak zbaví hrozby nucené dražby a má dostatek času na sehnání peněz nebo na prodej nemovitosti za normální tržní cenu. Úroky u nás platí pouze za dobu, kterou potřebuje, tedy řádově týdny,“ uvedl Aleš Budín.